EN
پرش به محتوای اصلی

بازار میان روزی برق ایران به طور رسمی آغاز به کار کرد

بازار میان روزی برق ایران به طور رسمی آغاز به کار کرد

در پی تصویب رویه بازار میان روزی در جلسه 335 هیئت تنظیم بازار برق و پس از چندماه اجرای آزمایشی، بازار میان روزی به طور رسمی از ابتدای اسفند ماه 1399 آغاز به کار کرد.

به گزارش روابط عمومی مدیریت شبکه برق ایران، پس از راه اندازی زیرساخت های لازم سخت افزاری و نرم افزاری، تهیه دستورالعمل اجرایی و اخذ تاییدیه از هیئت تنظیم بازار برق ایران، این بازار از روز جمعه یکم اسفند ماه سال 99 به طور رسمی کار خود را آغاز کرد.
برای ایجاد این بازار، تغییرات لازم در نرم افزارهای پایگاه داده بازار برق، نرم افزار SCUC و نرم افزار صورت حساب های بازار برق ایجاد شد. بازار میان روزی 2 بار در روز و برای بازه‎ های 8-15 و  15 -24 اجرا می‎ شود و پیشنهاد قیمت تا ساعت 20 روز قبل از بهره برداری قابل ویرایش است.
با توجه به تجربه بازار روز پیش و از آنجایی که بازار برق ایران به بلوغ مناسبی جهت توسعه رسیده است، طراحی و توسعه ی بازارهای نزدیک به بهره برداری در راستای پوشش عدم قطعیت های بهره برداری ضروری بود. بر این اساس، مراحل تحقیقاتی بازار میان روزی برق ایران از سال 96 با همکاری متخصصان در معاونت های بازار برق و راهبری در شرکت مدیریت شبکه برق ایران و پژوهشگاه نیرو آغاز شد.
 انتظار می رود با اجرای دقیق این بازار بتوان به اهدافی همچون ایجاد رقابت بیشتر و حداکثر سازی رفاه اجتماعی با در نظر گرفتن سود تولید کننده و مصرف کننده، پوشش عدم قطعیت های موجود در بهره برداری شبکه، افزایش امنیت سیستم با در نظرگرفتن آرایش تولید بروزرسانی شده، ایجاد آرایش تولید با حداکثر قابلیت اطمینان ممکن با توجه به نزدیک بودن به زمان بهره برداری (خروج واحد، حادثه در شبکه، بروزرسانی سوخت،....)، ایجاد فرصت دوباره برای نیروگاه هایی که در بازار روز پیش پذیرفته نشده اند (ناشی از تغییرات بار و یا حوادث شبکه)، کاهش تبعات بهره برداری از نیروگاههایی که در بازار روزپیش پذیرفته نشده اند و در روز بهره برداری به در خواست مرکز کنترل با قیمت 1.2 AVC تولید می کنند و کاهش هزینه های بازار ناشی از بهره برداری از نیروگاه هایی که در بازار روز پیش سلب فرصت شده اند دست یافت.
 

نرگس موسوی امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.
قالب دلخواه شما
اندازه فونت