EN

گذر از پیک تابستان امسال چطور گذشت؟/ از پیک امسال بدون هیچ خاموشی برنامه‌ریزی شده با قابلیت اطمینانی بالاتر از سال گذشته عبور کردیم

گذر از پیک تابستان  امسال چطور گذشت؟/ از پیک امسال بدون هیچ خاموشی برنامه‌ریزی شده با قابلیت اطمینانی بالاتر از سال گذشته عبور کردیم
گذر از پیک تابستان امسال در مقایسه با سال‌های گذشته از جهاتی متفاوت و سخت‌تر بود ودلیل آن را می توان فشارهای ناشی از تحریم‌های ناجوانمردانه به صنعت برق کشور و بروز بیماری همه‌گیر کووید 19 در این سال دانست. هرچند با تشدید تحریم‌ها به کشور و تاثیر مستقیم آن به صنعت برق کشور به خصوص در حوزه طرح‌های توسعه تولید و انتقال و برنامه‌‌های تعمیرات سالیانه تجهیزات و بروز مشکلات ناشی از آنها، موجبات خودباوری و تلاش بیشتر همکاران صنعت برق کشور را موجب گردید و به یاری خداوند متعال و تلاش همکاران در راهبری شبکه برق کشور واتخاذ اقدامات موثر برای گذر از پیک، مدیریت بار شبکه از نظر ایمنی، استمرار، قابلیت اطمینان در بالاترین سطح در چند سال اخیر صورت پذیرفت به گونه‌ای که از پیک امسال بدون هیچ خاموشی برنامه ریزی شده و با قابلیت اطمینانی بالاتر از سال گذشته عبور کردیم.حال جهت اطلاع از چند و چون گذر موفقیت آمیز از پیک در تابستانی که گذشت ،پای صحبت های "مهندس مهدی مقیم زاده معاون راهبری شبکه برق کشور" که به حق می توان ایشان را فردی کلیدی ، کاردان و متخصص در شبکه راهبری شبکه برق کشور دانست ، می نشینیم.
جناب مهندس در ابتدا خلاصه ای از اقدامات و برنامه ریزی های "معاونت راهبری شبکه برق ایران "را در گذر از پیک تابستان 99 شرح دهید.
با توجه به شرح وظایف معاونت راهبری شبکه برق ایران به عنوان متولی اصلی پایش و راهبری شبکه سراسری برق کشور، این معاونت به منظور برنامه‌ریزی میان مدت و کوتاه مدت راهبری شبکه، بهره‌برداری برخط و زمان واقعی و همچنین برقراری زیرساخت های ارتباطی لازم جهت راهبری شبکه سراسری، در دو حوزه نیروی انسانی و برنامه های عملیاتی اقدام به برنامه ریزی در جهت گذر از پیک تابستان 99 نمود.
لطفا در خصوص اقدامات صورت گرفته در حوزه نیروی انسانی توضیحاتی را بفرمایید.
با تشکیل کارگروه گذر از پیک سال 1399 در معاونت راهبری، تصمیمات و اقداماتی برای این منظور اتخاذ گردید که از مهم‌ترین آن به تشکیل گروه های پشتیبان نوبت کار جایگزین بهره برداران برخط از بین همکاران با سابقه و با صلاحیت،آماده سازی نیازهای اطلاعاتی و نرم افزاری همکاران بهره بردار،برنامه ریزی برای بازه پیک شبکه وهمچنین با توجه به بروز بیماری همه‌گیر کووید 19، تقسیم فعالیت ها بین گروه های اصلی و پشتیبان به گونه ای صورت پذیرفت که فعالیت ها با بالاترین قابلیت اطمینان و بی وقفه انجام پذیرند.
آقای مهندس، حال خلاصه ای از اقدامات صورت گرفته در حوزه برنامه های عملیاتی در راستای گذر مطمئن از پیک شبکه را توضیح دهید.
در حوزه برنامه‌های عملیاتی، اقداماتی در زمینه بهره‌برداری، برنامه‌ریزی تولید واحدهای نیروگاهی، انجام مطالعات ارزیابی امنیت شبکه، اجرای تعمیرات دوره‌ای تجهیزات شبکه و مدیریت مصرف در معاونت راهبری شبکه برق ایران صورت پذیرفته که مهم‌ترین آنها عبارتند از:
• برنامه ریزی جهت تعیین سقف مصرف شرکت های برق منطقه ای در راستای مدیریت مصرف در شرکت-های توزیع (طرح های پاسخگویی بار، مدیریت مصرف شهرک های صنعتی، مدیریت مصارف عمومی شرکت ها، ادارات و بیمارستان ها و ...) این برنامه ریزی بصورت میان مدت (اسفند 98)، هفتگی و روزانه با توجه به برآورد پتانسیل قابلیت تامین و پیش‌بینی بار تهیه و ابلاغ گردید.
• پیگیری مداوم و همکاری لازم جهت تحقق طرح¬های مصوب تولید و انتقال
• ، کارشناسان معاونت راهبری با انجام مطالعات و امکان سنجی های عملیاتی اقدام به اجرایی نمودن طرح های حفاظت ویژه جهت رفع محدودیت های تولید و گشایش بیشتر در دستورالعمل های ویژه بهره برداری نموده است.
• از پاییز سال 1398 تا خردادماه 1399 معاونت راهبری با همکاری شرکت مادرتخصصی تولید نیروی برق حرارتی و شرکت های مادرتخصصی مدیریت منابع آب و شرکت های برق منطقه ای اقدام به اجرای تعمیرات پیشگیرانه جهت آماده سازی حداکثری کلیه تجهیزات برق و کاهش موثر نرخ خروج اضطراری در پیک تابستان 99 نمودند. بر همین اساس در ایام پیک به گونه‌ای برنامه‌ریزی گردید تا برنامه‌های خروج تجهیزات در ساعات کم‌باری روز و تعطیلات پایان هفته انجام پذیرد.
• پیگیری اصلاح بارگذاری متقارن پست های انتقال جهت جلوگیری از ریسک بارگذاری حداکثری تجهیزات (به عنوان نمونه اجرای جابجایی بار در مناطق تهران و مازندران برای رعایت دستورالعمل های ویژه بهره برداری).
• پیگیری قراردادهای مدیریت مصرف با صنایع
• برنامه‏ریزی در استفاده بهینه از منابع تولید برق‏آبی از جمله ذخیره ‏سازی منابع آب، آمادگی سیلاب، مدیریت در توالی دریافت انرژی در زنجیره اصلی کارون.
• برنامه‏ ریزی ارزیابی مستمر امنیت استاتیکی و دینامیکی شبکه جهت مدیریت گلوگاه ها و قیود امنیت شبکه و ارزیابی کفایت و امنیت به صورت پیش‌بینانه برای ساعات آینده روز بهره‌برداری در بازه پیک روز و شب.
• برنامه ‏ریزی بهینه توان راکتیو جهت استفاده بهینه از منابع تولید توان راکتیو و جلوگیری از محدودیت‏های ناشی از شارش توان راکتیو.
• مدیریت مصرف بهینه سوخت نیروگاهها در راستای دستیابی به راندمان حداکثری، ذخیره‏سازی سوخت مایع و ملاحظات زیست محیطی.
• استفاده حداکثری و ایمن از ظرفیت خطوط در شرایط رخداد پیشامدها (معیار N-1) با لحاظ نمودن تحمل کوتاه مدت اضافه بار.
لیلا شاهی امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.
قالب دلخواه شما
اندازه فونت