EN
پرش به محتوای اصلی

بازار میان روزی راه اندازی می شود

بازار میان روزی راه اندازی می شود

بازار میان روزی از تيرماه امسال به صورت آزمايشي و از دی ماه به صورت رسمي و برای اولین بار در کشور از سوی معاونت های بازار برق و راهبری شرکت مدیریت شبکه برق ایران آغاز به كار مي كند.

به گزارش روابط عمومی، از آنجایی که مديريت لحظه‌اي مبادلات توان با درنظر گرفتن بهره‌وري اقتصادي، نيازمند ايجاد رقابت در بازه های زمانی نزدیک تر به زمان بهره برداری است، لذا ایجاد بازار میان روزی یک گام موثر در بهره برداری اقتصادی از شبکه برق کشور است.

با توجه به این موضوع که انرژی تولیدی نیروگاهها در مقیاس های بزرگ قابل ذخیره سازی نیست لذا در حوادث مختلف شبکه مانند خروج واحدهای نیروگاه یا خطوط انتقال و یا تغییرات در مصرف برق، باید در فواصل مناسب برنامه ریزی تولید نیروگاهها تغییر یابد تا بتوان با اقتصادی ترین شکل ممکن از سیستم قدرت بهره برداری کرد. بدین منظور و مطابق با تجربه های جهانی در خصوص راه اندازی بازارهای نزدیک به زمان بهره برداری، در فاز اول بازار میان روزی طراحی شده است که به زودی کار خود را آغاز خواهد کرد.

از مهمترین مزایای این بازار می توان به مواردی چون؛ ایجاد آرایش تولید با حداکثر قابلیت اطمینان ممکن با توجه به نزدیک بودن به زمان بهره برداری (خروج واحد، حادثه در شبکه، بروزرسانی سوخت و ...)، پوشش عدم قطعیت های موجود در بهره برداری شبکه و افزایش امنیت سیستم با در نظرگرفتن آرایش تولید بروزرسانی شده اشاره کرد. همچنین ایجاد رقابت بیشتر و حداکثر سازی رفاه اجتماعی با در نظر گرفتن سود تولید کننده و مصرف کننده و کاهش هزینه های بازار ناشی از بهره برداری از نیروگاه هایی که در بازار روز پیش سلب فرصت شده اند نیز جزو مزایای اقتصادی این بازار می باشد. این بازار همچنین فرصتی دوباره برای نیروگاه هایی که در بازار روز پیش پذیرفته نشده اند (ناشی از تغییرات بار و یا حوادث شبکه) ایجاد می کند تا این نیروگاهها بتوانند در بازار میان روزی برنده شوند و همین امر تبعات بهره برداری از نیروگاهایی که در بازار روزپیش پذیرفته نشده اند و در روز بهره برداری به در خواست مرکز کنترل با قیمت 1.2 AVC تولید می کنند را کاهش می دهد.  

نرگس موسوی امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.
قالب دلخواه شما
اندازه فونت