EN
پرش به محتوای اصلی

در هفته دولت؛

پروژه هایی توسط معاونت مخابرات و پشتیبانی فنی در شرکت مدیریت شبکه برق ایران به بهره برداری رسید

پروژه هایی توسط معاونت مخابرات و پشتیبانی فنی در شرکت مدیریت شبکه برق ایران به بهره برداری رسید

در هفته دولت پروژه هایی توسط معاونت مخابرات و پشتیبانی فنی در دفاتر سنجش و پایش انرژی ،فن آوری اطلاعات به بهره برداری رسید.

به گزارش روابط عمومی، در بخش سنجش و پایش  انرژی پروژه مودم روتر بومی ، پروژه قرائت لحظه‌ای کنتورها سنجش انرژی در بخش مخابرات پروژه تجهیزات STH- DWDM- OTN و ACCESS بومی ، پروژه نصب و راه اندازی تجهیزات کنترل شرایط محیطی و پروژه نصب و راه¬اندازی 16 دستگاه UPS در رک های مراکز تجمیع اطلاعات مناطق و در بخش فناوری اطلاعات پروژه سامانه جامع مالی و اداری شرکت مدیریت شبکه بهره برداری شد.

گفتنی است اطلاعات پروژه ها و نیز اقدامات صورت گرفته در پروژه ها به شرح ذیل می باشد:

 پروژه ها در بخش سنجش و پایش انرژی:

مودم روتر بومی:

با اجرای پروژه ارتقاء زیرساخت مخابراتی و قرائت لحظه‌ای کنتورهای دفتر سنجش و پایش انرژی ایستگاه‌های تحت پوشش این دفتر، در خصوص شبکه سریال، تنوع کنتورها در یک ایستگاه، نیازهای امنیتی و رمزنگاری‌ بستر شرایط خاصی داشته‌اند که تجهیز مخابراتی مورد نیاز تاکنون در کشور تولید نشده بود.

پروژه فوق ابتدا به صورت پایلوت در شرکت برق‌ منطقه‌ای مازندران و سپس در شرکت‌های برق منطقه‌ای گیلان، آذربایجان و زنجان در سال 96  با خرید مودم روتر خارجی صورت پذیرفت. همزمان با اجرای فوق پیگیری‌هایی از شرکت‌های داخلی که در این زمینه تخصص و انگیزه داشتند صورت پذیرفت. پس از ساخت اولیه و تست‌های میدانی و دریافت تاییدیه‌های سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی و انجام موفقیت‌آمیز تست‌های EMC با همکاری پژوهشگاه نیرو، هم‌اکنون دو شرکت موفق به تولید نمونه تجهیز مودم روتر بومی در داخل کشور شدند.

در حال حاضر شرکت برق منطقه‌ای سیستان و بلوچستان با مودم داخلی از شرکت سنجش‌افزار آسیا و شرکت برق منطقه ای اصفهان با مودم داخلی از شرکت پایش گستر پرمون مورد بهره‌برداری قرار گرفته و راه‌اندازی شرکت‌های برق منطقه‌ای تهران، خوزستان، هرمزگان و فارس نیز با مودم شرکت پایش گستر پرمون در دستور کار قرار گرفت.

ارتقا زیرساخت شبکه سنجش انرژی:

این پروژه ها به منظور ارتقا زیرساخت مخابراتی کنتورهای سنجش انرژی کلیه ایستگاه‌ها در حوزه شرکت‌های برق منطقه‌ای کرمان(استان کرمان)، خراسان(استان های خراسان رضوی، جنوبی و شمالی)، سمنان(استان سمنان)، باختر (استان های مرکزی، لرستان و همدان)، غرب(استان های کرمانشاه، ایلام و کردستان)، یزد(استان یزد)، اصفهان(استان های اصفهان و چهارمحال و بختیاری) و سیستان(استان سیستان و بلوچستان) و همچنین قرائت اطلاعات کنتورها توسط نرم‌افزار قرائت مرکزی در محل شرکت مدیریت شبکه انجام شد.

اجرای پروژه های فوق مجموعا در 16 استان فوق الذکر عملیاتی گردید. به گونه ای که ضمن حضور تیم پیمانکار در هر یک از ایستگاه ها ضمن ایجاد شبکه ارتباطی بین کنتورهای بازار برق با استفاده از شبکه فیبر صنعت برق یا شبکه APN امکان قرائت از راه دور کلیه کنتورها فراهم گردید.

فواید و اهداف پروژه های مذکور شامل ایجاد امکان قرائت برای سرورهای مرکزی بدون نیاز به مودم‌های آنالوگ و خطوط تلفن،ایجاد امکان پیکربندی تجهیز از راه دور بدون نیاز به حضور فیزیکی در محل ایستگاه،افزایش قابلیت اطمینان و کاهش میزان قطعی های موجود و رفع مشکل بسیاری از نقاط کور مخابراتی می باشد.

قرائت لحظه‌ای کنتورها سنجش انرژی:

با توجه به نیاز صنعت برق جهت پایش و مانیتورینگ شبکه سراسری برق ایران با اهدافی نظیر مدیریت مصرف به خصوص در پیک بار، پیش بینی میزان تولید، بررسی تبادلات برون مرزی و غیره، معاونت مخابرات و پشتیبانی فنی از اسفند سال 1397 اقدام به مطالعات، برنامه ریزی و پیاده سازی طرح قرائت کلیه کنتورهای موجود در سطح شبکه در بازه های 15 دقیقه ای نمود. پیش از پیاده سازی طرح فوق اهداف مورد اشاره با در نظر گرفتن لحظه ای بودن اطلاعات، دقت اطلاعات و گستردگی سطح زیر پوشش تا کنون در صنعت برق وجود نداشته و خلاء آن به شدت احساس می شد.

با توجه به نیاز مطرح شده بر اساس اقدامات انجام گرفته و با استفاده از توانمندی های شرکت های بومی طرح فوق در مدت 4 ماه و تا قبل از پیک تابستان 98 به مرحله بهره برداری رسیده و امکان استفاده از اطلاعات لحظه ای کنتورهای سنجش و پایش انرژی فراهم گردید. با بهره برداری از این طرح امکان قرائت پارامترهای ولتاژ، جریان، توان اکتیو و راکتیو کلیه مبادی فیدرهای فشار متوسط، خطوط فوق توزیع و انتقال، ترانس های توزیع و انتقال و تولید نیروگاه ها (حتی در سطح DGها) در بازه های 15 دقیقه یکبار فراهم گردیده است. از جمله کاربرد این اطلاعات می توان به امکان محاسبه مصرف لحظه ای شرکت های توزیع جهت مدیریت بار، مصارف سنگین، تبادلات برون مرزی و میزان تولید کشور اشاره نمود. در نهایت از دستاوردهای بهره برداری از این طرح می توان به امکان مدیریت و نظارت بهتر نهادهای بالا دستی بر عملکرد شرکت ها جهت مدیریت مصرف در پیک تابستان 98 اشاره نمود که بدون در نظر گرفتن وضعیت کنونی شبکه بر اساس داده های قابل قبول و به لحظه قابل دستیابی نبود.

پروژه در بخش مخابرات:

1- تجهیزات STH- DWDM- OTN و ACCESS بومی:

پروژه پایلوت توسعه شبکه زیرساخت مخابرات بومی جهت ایجاد شبکه یکپارچه زیرساخت بومی در کل ایستگاه های انتقال و فوق توزیع و شبکه کشوری با یک سیستم مدیریت متمرکز و جلوگیری از ایجاد تنوع و عدم همخوانی تجهیزات در شبکه زیرساخت مخابرات در سال 97 تعریف و توسط در شرکت های دانش بنیان بومی شرکت پرمان و فانا با برگزاری مراحل مناقصه و انتخاب شرکت انجام و خوشبختانه با سرعت خوبی حتی جلوتر از برنامه زمانبندی در حال اجراء می باشد که امیدواریم پروژه 23 دستگاه تجهیزات OTN و DWDM شرکت فانا تا قبل از پایان سال و پروژه ساخت و راه اندازی ACCESS و  SDH بومی توسط شرکت پرمان در سال 99 به پایان رسیده و جهت یکسان سازی و عدم هزینه های موازی کارهای انجام شده در شرکت های برق منطقه ای توسط این پروژه حل و معضل چند ساله شبکه مخابرات صنعت برق به پایان برسد.

2- پروژه نصب و راه اندازی تجهیزات کنترل شرایط محیطی:

این پروژه جهت افزایش کیفیت بهره برداری در تجهیزات مخابراتی در دو فاز تعریف گردیده است که فاز اول در سال 97 به عنوان فاز پایلوت جهت 20 پست در 3 استان جنوب کشور انجام و با موفقیت به اتمام رسید و در فاز دوم در سال 98 برای مابقی 110 ایستگاه مخابرات کشوری تعریف و در حال اجرای مراحل انتخاب پیمانکار می باشد.

3- پروژه نصب و راه اندازی 16 دستگاه UPS در رک های مراکز تجمیع :

پروژه نصب و راه اندازی 16 دستگاه UPS در رک های مراکز تجمیع اطلاعات مناطق و اتصال به شبکه کشوری در 16 بـرق منطقه ای با UPS های دارای قابلیـت کنترل و پایش از راه دور در حـال اجـرا می باشد.

پروژه در بخش فناوری اطلاعات:

سامانه جامع مالی و اداری شرکت مدیریت شبکه به عنوان بستر ارتباطی شرکت با سایر شرکتها و با توجه به اینکه زیر ساخت اصلی از انجام کلیه فرآیندهای مالی شرکت می باشد یکی از سامانه های اصلی و پایه ای شرکت محسوب می شود. بدین سبب و در راستای امن سازی اطلاعات در طول چرخش فرآیند و همچنین نگهداشت اطلاعات پروژه تجهیز سامانه به کلید عمومی (PKI) در سال 97 اجرا و در سال 98 به بهره برداری رسید. این پروژه پس از استقرار زیر ساخت های نرم افزاری جهت پشتیبانی از کلید عمومی (توکن) و انجام فرآیندهای لازم جهت تاسیس دفتر اخذ گواهی صلاحیت (RA) آماده پیاده سازی گردید. در ادامه بافعال سازی کلید عمومی بر روی دو فرآیند پایلوت بررسی های فنی و اجرایی انجام و نهایت با اخذ مدارک اعطای توکن بخه کلیه مدیران شرکت طی جلسه ای به مناسبت هفته دولت رسماً به بهره برداری رسید.

لیلا شاهی امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.
قالب دلخواه شما
اندازه فونت