EN
پرش به محتوای اصلی

در شرکت مدیریت شبکه برق ایران برگزار شد؛

جلسه ارائه راهکارهای عملی برای کاهش تاثیرات پدیده بازیابی ولتاژ تاخیری ناشی از خطا

جلسه ارائه راهکارهای عملی برای کاهش تاثیرات پدیده بازیابی ولتاژ تاخیری ناشی از خطا

جلسه ارائه راهکارهای عملی برای کاهش تاثیرات پدیده بازیابی ولتاژی تاخیری ناشی از خطا (FIDVR) بر سیستم های حفاظت ویژه شبکه سراسری برق ایران، در شرکت مدیریت شبکه برق ایران  و با حضور دکتر "داود فرخزاد" مدیر عامل این شرکت برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی، در این جلسه مهندس "حسین ایوب زاده" معاون برنامه ریزی و نظارت بر امنیت شبکه و مدیران این معاونت، دکتر "مهدی احسان" و دکتر "احسان حاجی پور" از اساتید و همکاران دانشگاه صنعتی شریف به همراه نمایندگانی از شرکت های برق منطقه ای حضور یافتند.
در این جلسه دکتر فرخزاد ضمن عرض خیرمقدم به مهمان حاضر در جلسه، حضور دکتر احسان را به عنوان استادی برتر و دارای جایگاه بالا در علم مهندسی برق مغتنم دانست و گفت: «حضور ایشان نشان می دهد که این پروژه با چه پتانسیل علمی انجام شده است و بسیار خرسند هستیم که ایشان و همکارانشان همکاری با این پروژه را پذیرفتند.»
ایشان انجام این پروژه را نمونه خوبی از همکاری با دانشگاه ها دانست و افزود: «ما باید بتوانیم بخشی از مشکلات صنعت برق را اینگونه حل کنیم. مشکلات دیگری هم وجود دارد که آنها را نیز به همین شیوه به نتیجه خواهیم رساند.»
وی در ادامه گفت: «نتیجه ای که از این پروژه به دست آمد ویژگی هایی داشت که تصمیم گرفتیم شرکت های برق منطقه ای را از آن مطلع سازیم و آن، عملی بودن راهکارهای ارائه شده بعد از اتمام این پروژه بود. یعنی این پروژه راهکارهایی را به ما نشان داد که آرمانی و محدود بر روی کاغذ نیستند و امکان اجرا دارند. این نشان دهنده وقت و زحمتی است که صرف آن شده است.»
دکتر فرخزاد در پایان بیانات خود اظهار داشت: «در این جلسه از همگی شما می خواهم که مسائل و مشکلاتی که دارید را با دانشگاه ها درمیان بگذارید. باید سعی کنیم که دانش و توانایی موجود در دانشگاه ها را در کنار مسائل کاری روزمره خود قرار دهیم تا انشااله راه حل های خوبی پیدا شود.
امیدوارم این جلسه و وقتی که می گذاریم به ارتقاء پایداری و امنیت شبکه در این روزها کمک کند، که روزهای پر تنشی برای شبکه سراسری است و من میدانم که همه شما درگیر گذران پیک هستید.»
در ادامه جلسه، مهندس ایوب زاده در تبیین چرایی تعریف این پروژه اظهار داشت: «همانطور که می دانید در سال های اخیر با پدیده ای به نام FIDVR مواجه هستیم به طوری که در زمان پرباری شبکه و مخصوصا در فصول گرم سال، بروز اتصالی روی خط انتقال، شبکه را دچار تنش های جدی می کند.
این مشکل در سال های اخیر به کرات رخ داده و بعضا منجر به قطعی گسترده تجهیزات و خاموشی های زیاد در سطح شبکه شرکت های برق منطقه ای شده است.»
ایوب زاده افزود: «برای حل این مشکل پروژه ای تحقیقاتی با عنوان "ارائه راهکارهای عملی برای کاهش تاثیرات پدیده بازیابی ولتاژ تاخیری ناشی از خطا (FIDVR)" با دانشگاه صنعتی شریف تعریف شد. این پروژه در شهریور ماه سال 96 آغاز و در پایان اسفند ماه سال 97 به پایان رسید.»
او در بیان مزیت های انجام این پروژه گفت: «از مزایای این پروژه این است که ماهیتی کاملا تحقیقاتی دارد و در راستای حل چنین مشکل پیچیده ای از تجارب و دانش اساتید صاحب نام دانشگاه صنعتی شریف می توانیم بهره مند شویم.»
مهندس ایوب زاده در پایان سخنانش به نتایج خوب اجرای این پروژه اشاره کرد و گفت: «اجرای این پروژه نتایج خوبی داشته و انتظار ما این است که شبکه را در مقابل این اغتشاش ها حفظ و تقویت کنیم. با توجه به محدودیت هایی که در وضعیت کنونی وجود دارد، امکان توسعه مطلوب شبکه در این شرایط میسر نیست اما با انجام اقداماتی از قبیل فرهنگ سازی و استفاده از رسانه های عمومی جهت استفاده از تجهیزات مناسب و  هزینه های قابل قبول، به خوبی می توان این مشکل را مدیریت کرد. امیدواریم که در بحث عملیاتی کردن نتایج پروژه هم بتوانیم در سال جاری و سال های آینده گام های موثری در این زمینه برداریم.»
این جلسه با توضیحات دکتر احسان و دکتر حاجی پور در خصوص مراحل انجام این پروژه، نتایج و راهکارهای آن ادامه یافت و با پرسش و پاسخ به کار خود پایان داد.
 

نرگس موسوی امتیاز به خبر :

عکسهای مرتبط

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.
قالب دلخواه شما
اندازه فونت