EN

برگزاری آزمون خودراه‌اندازی در نیروگاه‌های برق‌آبی کشور با موفقیت انجام شد

برگزاری آزمون خودراه‌اندازی در نیروگاه‌های برق‌آبی کشور با موفقیت انجام شد

آزمون خودراه‌اندازی (Black Start) نیروگاه‌های برق‌آبی سدهای دز، کارون-3، شهید عباسپور و کارون-4 تحت نظارت نمایندگان معاونت راهبری شبکه برق کشور و مسؤولیت اجرایی دیسپاچینگ‌های منطقه‌ جنوبغرب و منطقه مرکزی با موفقیت انجام شد.

به گزارش روابط عمومی، آزمون‌های خودراه‌اندازی نیروگاه‌های سدهای دز، کارون-3 و شهید عباسپور با انجام عملیات مشترک دیسپاچینگ ملی، دیسپاچینگ منطقه جنوبغرب، سازمان آب و برق خوزستان، معاونت بهره‌برداری برق منطقه‌ای خوزستان، مدیریت و امور بهره‌برداری و تعمیرات نیروگاه‌های مزبور، شرکت توزیع نیروی برق استان خوزستان و گروه‌های تعمیرات پست و رلیاژ منطقه خوزستان انجام شد.
همچنین آزمون خودراه‌اندازی نیروگاه سد کارون-4 با اقدام مشترک عملیاتی دیسپاچینگ ملی، دیسپاچینگ منطقه مرکزی، دفتر فنی و امور انتقال نیروی غرب- معاونت بهره‌برداری برق منطقه‌ای اصفهان، شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران، مدیریت و امور بهره‌برداری نیروگاه سد کارون-4، شرکت توزیع نیروی برق استان چهارمحال و بختیاری و گروه‌های تعمیرات پست و رلیاژ منطقه اصفهان صورت پذیرفت.
"مهندس اردشیر مذکوری مدیر دفتر بهره‌برداری و کنترل سیستم" ضمن اعلام خبر فوق، اظهار داشت: با هدف ایجاد آمادگی لازم برای مواجهه با حوادث عمده، راهبر شبکه اقدام به برنامه‌ریزی و اجرای تدابیر ویژه در موضوع خطیر بازیابی نموده است. 
یکی از مؤلفه‌های مبنایی در طرح‌ریزی، برنامه‌ریزی، سناریونویسی و صدور دستورالعمل‌های اجرایی درچارچوب الزامات کلان- راهبرد بازیابی شبکه سراسری، حصول اطمینان از آمادگی مستمر نیروگاه‌های خودراه‌انداز در ایجاد جزایر پایدار است. 
وی افزود: در تداوم برگزاری آزمون‌های خودراه‌اندازی در نیروگاه‌های دارای قابلیت مزبور، اقدام به برگزاری آزمون در نیروگاه‌های برق‌‌آبی سدهای کارون-3، شهید عباسپور، دز و کارون-4 شد که همگی با موفقیت توانستند مسیر از پیش برنامه‌ریزی شده را برقدار نمایند و جزایری پایدار و مستقل از شبکه سراسری را برپا نمایند. 
شایان ذکر است، ویژگی‌های خاص واحدهای برق‌آبی از جمله راه‌اندازی سریع، قابلیت جذب توان راکتیو نسبی مطلوب، نداشتن قیود دمایی در توربین و همچنین عدم وجود ملاحظات مربوط به سوخت در مقایسه با واحدهای گازی سبب شده که با توجه به ظرفیت‌های موجود نیروگاه‌های برق‌آبی خودراه‌انداز، سطح بالاتری از قابلیت‌ها در برنامه‌ریزی امور بازیابی تبلور یابد.
"مهندس حمیدرضا فیروزی، رئیس گروه هماهنگی و نظارت بر عملیات بازیابی" در مورد آزمون‌های خودراه‌اندازی گفت: در راستای ایجاد زیرساخت‌های لازم و ایجاد آمادگی مطلوب برای مواجهه با حوادث گسترده، علاوه بر انجام اقدامات ویژه در حوزه‌های سخت‌افزاری و نرم‌افزاری نیروگاه‌های خودراه‌انداز و شبکه قدرت، تجهیز مراکز کنترل دیسپاچینگ‌ها در سلسله مراتب راهبری و همچنین تدوین اسناد بالادستی و روش‌های اجرایی مربوطه ضروری است، درخصوص توانمندسازی نیروی انسانی شاغل در امور بهره‌برداری و پشتیبانی بهره‌برداری گام‌های مؤثری برداشته شود. 
فیروزی در ادامه اظهار داشت: در این راستا، براساس سازماندهی نوین انجام شده که هم اکنون آزمون‌های خودراه‌اندازی در چارچوب مزبور به انجام می‌رسند، با ایجاد تفکیک بین نقش‌های نظارتی و اجرایی در برگزاری آزمون‌ها و همچنین تفویض مسؤولیت‌ها به تناسب وظایف محوله، به لطف خدا شاهد رشد فزاینده توانمندی‌های فرماندهی و کنترل در سطح دیسپاچینگ‌های منطقه‌ای هستیم. 
وی ضمن قدردانی از اقدامات نمایندگان مسئول اجرای آزمون‌های خودراه‌اندازی در دیسپاچینگ‌های منطقه‌ای، نیروگاه‌های خودراه‌انداز و تمامی همکاران مشارکت کننده در این حوزه، بر ضرورت مستندسازی و به‌روزآوری دستورالعمل‌های مرتبط در تمامی نهادهای درگیر در عملیات‌ها به منظور ثبت آموزه‌های بی‌بدیل و مدیریت دانش حاصل شده تأکید کرد.

لیلا شاهی امتیاز به خبر :

عکسهای مرتبط

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.
قالب دلخواه شما
اندازه فونت