EN

آزمون خودراه‌اندازی نیروگاه‌های تبریز و صوفیان با موفقیت انجام شد

آزمون خودراه‌اندازی نیروگاه‌های تبریز و صوفیان با موفقیت انجام شد

آزمون خودراه‌اندازی (Black Start) واحدهای گازی نیروگاه‌های تبریز و صوفیان تحت نظارت نمایندگان معاونت راهبری شبکه برق کشور با خروج تجهیزات انتقال اعم از باسبارها، خطوط انتقال و ترانسفورماتورهای مورد نظر و در ادامه برق‌دارکردن آنها توسط واحد خودراه‌انداز و انجام بارگیری در حالت جزیره‌ای با موفقیت انجام شد.

به گزارش روابط عمومی شرکت مدیریت شبکه برق ایران، "آزمون‌های خودراه‌اندازی واحدهای گازی نیروگاه‌های تبریز و صوفیان با مشارکت عملیاتی دیسپاچینگ ملی"، دیسپاچینگ منطقه شمال غرب، امور انتقال آذربایجان شرقی، مدیریت و امور بهره‌برداری نیروگاه‌های تبریز و صوفیان، گروه‌های تعمیرات پست و رلیاژ برق منطقه‌ای آذربایجان و شرکت توزیع نیروی برق آذربایجان شرقی انجام شد.

"مهندس اردشیر مذکوری مدیر دفتر بهره‌برداری و کنترل سیستم" تدابیر و اقدامات لازم برای ایجاد آمادگی در زمان پیش از بحران را ترسیم کرد وگفت: با توجه به رشد مستمر بار مصرفی سالیانه، ملاحظات مربوط به طرح‌های توسعه‌ای شبکه تولید و انتقال و تغییرات تأثیرگذار اقلیمی سال‌های اخیر، بهره‌‌برداری از سیستم در حالات مختلف اعم از پیک بار مصرفی یا بازه زمانی اجرای برنامه‌های تعمیرات پیشگیرانه در محدوده‌های پایداری به انجام می‌رسد. از این‌رو، ضروری است براساس تدابیر مدیریت بحران، در زمان پیش از بحران اقدامات لازم برای ایجاد آمادگی لازم در مواجهه با حوادث عمده ایجاد شود.

وی افزود: حصول اطمینان از آماده بودن مستمر نیروگاه‌های خودراه‌انداز جهت انجام وظایف محوله براساس برنامه بازیابی شبکه سراسری برق کشور از اهداف کاری مدیریت بهره‌برداری و کنترل سیستم می‌باشد که با برگزاری دوره‌ای آزمون‌های خودراه‌اندازی طبق سند «روش اجرایی آزمون‌های خودراه‌اندازی نیروگاه‌های حرارتی و برق‌آبی» به دست می‌آید.

در ادامه "مهندس حمیدرضا فیروزی، رئیس گروه هماهنگی و نظارت بر عملیات بازیابی" گفت: پس از اعلام آمادگی نیروگاه تبریز مبنی بر آمادگی واحد گازی مربوطه جهت انجام عملیات خودراه‌اندازی، با قید اولویت اقدام به برنامه‌ریزی و انجام هماهنگی‌های لازم برای برگزاری آزمون خودراه‌اندازی شد.

وی افزود: با توجه به فضای ایجاد شده نوین در شیوه برگزاری آزمون‌های خودراه‌اندازی ضمن متمایز کردن حوزه‌های وظیفه‌ای اجرا و نظارت حین انجام عملیات، شاهد ارتقا روزافزون توانمندی‌ها در دیسپاچینگ‌های منطقه‌ای در حوزه امر خطیر بازیابی هستیم. 

همچنین "مهندس شهریار خواجه‌افضلی، رئیس گروه بهره برداری و ناظر آزمون‌های نیروگاه‌های تبریز و صوفیان" اظهار داشت: آزمون‌های خودراه‌اندازی به صورت کاملاً واقعی و مشابه شرایط حالت بروز خاموشی گسترده انجام می‌گردند. به گونه‌ای که در نیروگاه تبریز، با هدف ایجاد یک جزیره برق دار و پایدار با اتکا بر واحد گازی خودراه‌انداز اقدام به بارگذاری برخی مصارف داخلی نیروگاه مزبور بر روی واحد مورد آزمون شد.

وی در ادامه اظهار داشت: در آزمون خودراه‌اندازی نیروگاه صوفیان مطابق سناریو مصوب، پس از برق دار کردن یک جزیره خاموش توسط واحد خودراه‌انداز اقدام به راه‌اندازی و سنکرون نمودن واحد دیگری با جزیره متکی بر واحد خودراه‌انداز شد. انجام این عملیات در شرایط بحرانی بازیابی می‌تواند تأثیر به سزایی در بازیابی شبکه منطقه آذربایجان داشته باشد.

لیلا شاهی امتیاز به خبر :

عکسهای مرتبط

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.
قالب دلخواه شما
اندازه فونت