EN

در حاشیه سی و سومین کنفراس بین المللی برق برگزار شد؛

سمینار بازار برق ایران، چالش ها، فرصت ها و دورنمای آینده

سمینار بازار برق ایران، چالش ها، فرصت ها و دورنمای آینده

این سمینار در اولین روز  از کنفرانس برق و در سالن جلسات شرکت تولید برق حرارتی در پژوهشگاه نیرو و با حضور جمعی از فعالان بازار برق ایران برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی، در این سمینار اسماعیل نیا معاون مالی و پشتیبانی شرکت توانیر، قراگوزلو معاون بازار برق شرکت مدیریت شبکه برق ایران، وحدتی رئیس هیئت مدیره سندیکای شرکت های تولید کننده برق، فرحناکیان مدیر کل دفتر راهبری و نظارت بر تولید برق وزارت نیرو و جاویدی دبیر اسبق هیئت تنظیم بازار برق ایران و عضو هیئت علمی دانشگاه فردوسی مشهد حضور یافته و هر کدام به ارائه مطلب پرداختند.
در ابتدای جلسه قراگوزلو معاون بازار برق ایران اهداف، چالش ها، فرصت ها و دورنمای بازار برق در ایران را بیان کرد. 
وی اهداف بازار برق از زمان تاسیس تا کنون را اینگونه برشمرد: "بهبود بهره وری اقتصادی صنعت برق، شفافیت هزیته ها و تقویت اثربخشی پارامترهای اقتصادی در تصمیم گیری، جلب و تشویق مشارکت بخش خصوصی در سرمایه گذاری و زنجیره ی تامین برق، ایجاد محیط رقابتی برای عرضه و تقاضا، تبدیل برق به یک کالای تجاری و دستیابی به ابزار های مدیریت مصرف و مشارکت سمت مصرف در حفظ تعادل عرضه و تقاضا"
معاون بازار برق گفت: «اگر نگاهی به به تراز تولید در سال های 95 و 96 و سهم قسمت های مختلف مثل بورس، دوجانبه و بازار داشته باشیم در می یابیم که در سال 95 کل تولید برق کشور 276 میلیارد کیلووات ساعت بوده که با رشدی حدود 5 درصد به 295 میلیارد کیلو وات ساعت در سال 96 رسیده است.
او افزود: معاملات برق در سه فضای بورس، دوجانبه و بازار برق انجام می شود که یکی از چالش های ما این است که همچنان بخش عمده ای از معاملات در بازار برق انجام می شود که حدود 90 درصد معاملات را شامل می شود و 6درصد از معاملات در فضای دوجانبه و 4 درصد در بورس رخ می دهد.»
دکتر قراگوزلو در خصوص چالش های بازار برق ایران گفت: یکی از اصلی ترین چالش هایی که با آن روبه رو هستیم، ثابت ماندن نرخ های پایه شامل بر پایه آمادگی و پایه انرژی در بازار برق است که در سال های گذشته باعث نارضایتی سرمایه گذاران بخش تولید شده است. 
معاون بازار برق در ادامه یکی دیگر از چالش های اصلی را بحث کمبود نقدینگی دانست و در ادامه گفت: «بدهی به بخش خصوصی همچنان باقی ست که دلیل آن عدم وجود نقدینگی کافی برای پرداخت به نیروگاه هاست. این چالش بحث عدم پرداخت به هنگام را به وجود آورده است. برای رفع این مشکل از تهاتر استفاده شده که خود مشکلات خاصی برای تولیدکننده ها ایجاد کرده است. 
همچنین قراگوزلو در پایان سخنانش دورنمای بازار برق را در افزایش سهم معاملات خارج از بازار برق (دوجانبه و بورس انرژی)، راه اندازی بازار کوتاه مدت، جداسازی خدمات سیم بانی از بحث تجارت برق، پیوند زدن بیشتر فضای توسعه تولید با رقابت در بازار برق، گردش صحیح یارانه متقاطع در تعاملات تجاری برق و بهبود ساختار تعرفه های برق عنوان کرد. 
سپس وحدتی رئیس هیئت مدیره سندیکای شرکت های تولید کننده برق اظهار داشت: «ایراد اساسی کار این است که در زمان تجدید ساختار یک قانون جامع و مانع برای این کار تدوین نکردیم. لازم است چنین قانونی تنظیم شود. خواسته اصلی سندیکا ایجاد یک رگولاتوری بی طرف است. تشکیلات تنظیم کننده مقررات که مستقل بوده و اعضای آن کارمندان وابسته به ارگان خاصی نباشند.
در ادامه اسماعیل نیا اظهار داشت: نگاه و رویکرد ما به توسعه مبادلات دو جانبه است. خواست واقعی ما خروج صنعت برق و دولت از خرید و فروش برق و پر رنگ تر شدن بخش خصوصی در این معاملات است. وی همچنین به تبیین استراتژی های جدید شرکت توانیر در حوزه تجارت برق پرداخت. 
در پایان جاویدی گفت: بازار برق ایران از زمانی که کار خود را آغاز کرد می توانست یکی از بهترین راه کارهای رفع مشکلات صنعت برق باشد که متاسفانه به دلیل شرایط خاص کشور مانند تحریم، نتوانست مسیر خود را آنگونه که می خواست طی کند.
این جلسه به صورت پرسش و پاسخ در جستجوی راه حلی برای رفع مشکلات بازار برق ادامه یافت و در پایان طرفین بر این موضوع تاکید نمودند که تنها راهکاری که می تواند چالش های صنعت برق را برطرف سازد، همفکری، همکاری و تعامل بیشتر بین بخش خصوصی و بخش دولتی در تقابل با چالش ها و مشکلات موجود می باشد. 
 

نرگس موسوی امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.
قالب دلخواه شما
اندازه فونت